Sufit napinany - pytania, odpowiedzi sufity napinane Alteza
Zbiór najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących sufitów napinanych, oświetlenia LED
SUFITY NAPINANE
Kto może zamówić sufity napinane Alteza?
Produkty do montażu sufitu napinanego sprzedajemy wykwalifikowanym wykonawcom. Wykwalifikowanym, czyli takim, którzy mogą okazać certyfikat ze szkolenia, które można zrealizować w jednej z naszych placówek. Natomiast klient indywidualny, który chciałby założyć sufit u siebie, może zapytać nas (lub znaleźć w zakładce kontakt) o namiar na wykonawcę w swojej okolicy.
Czy folia ma jakiś zapach?
Folia używana przez nas w produkcji nie posiada żadnego niepożądanego zapachu. Niestety w Internecie i ogłoszeniach można nabyć folię, która nie jest atestowana (nie została dopuszczona na rynek europejski) i taka folia może cechować się niepożądanymi właściwościami np. dokuczliwy zapach czy potencjalna łatwopalność.
Jaka jest najlepsza taśma LED do sufitu napinanego?
Do montażu w profilach oświetleniowych rekomendujemy taśmę, na której zagęszczenie diod LED wynosi minimum 120 szt./m. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać jednolitą linię świetlną bez widocznych pojedynczych punktów. Profesjonalna taśma LED, która zagwarantuje nam wysokiej jakości światło oraz bezawaryjną pracę powinna charakteryzować się napięciem 24 V (niższa temperatura pracy) oraz parametrem CRI>85 (dobrej jakości światło, niemęczące wzroku). W ofercie Alteza znajdują się dedykowane taśmy LED serii ECOLINE (120 LED/m, 3 lata gwarancji) lub PROLINE (140 LED/m, 5 lat gwarancji).
Jakie LED umieścić w suficie napinanym?
Do podświetlania powłok napinanych sugerujemy moduły LED. Dzięki zastosowanej w ich budowie wysokiej jakości soczewce jesteśmy w stanie podświetlić powłokę równomiernie z odległości nawet 35 mm! Moduły LED charakteryzują się dłuższą żywotnością oraz większą łatwością montażu w porównaniu z taśmami LED stosowanymi dotychczas. W przypadku sufitów pełniących funkcję lampy klienci preferują światło neutralne o temperaturze barwowej 4000 K, jednak nadruki należy podświetlać światłem zimnym 7000 K, które zapewnia wysokie nasycenie kolorów.
Czy np. korek od szampana przebije powłokę sufitu?
Sufit napinany gwarantuje większe bezpieczeństwo niż standardowe rozwiązania znane z karton gipsu. Zacznijmy od tego, że strop może się odparzyć i odpaść z tynkiem. Sufit napinany chroni w tym momencie osoby w pomieszczeniu przed spadającymi fragmentami sufitu. Może zdarzyć się również zalanie – przy karton-gipsie to oznacza zniszczenie kartonów i ponowny remont a sufit napinany nie dopuści do zalania, tylko pomieści całą wodę na swojej powierzchni, po jej zlaniu folia wraca do swojej formy, czyli mamy cały sufit i uratowane mieszkanie przed zalaniem. Zobacz film Sufit napinany vs arbuz.
Jak bezpieczny jest sufit z folii?
Sufit napinany gwarantuje większe bezpieczeństwo niż standardowe rozwiązania znane z karton gipsu. Zacznijmy od tego, że strop może się odparzyć i odpaść z tynkiem. Sufit napinany chroni w tym momencie osoby w pomieszczeniu przed spadającymi fragmentami sufitu. Może zdarzyć się również zalanie – przy karton-gipsie to oznacza zniszczenie kartonów i ponowny remont a sufit napinany nie dopuści do zalania, tylko pomieści całą wodę na swojej powierzchni, po jej zlaniu folia wraca do swojej formy, czyli mamy cały sufit i uratowane mieszkanie przed zalaniem.
Gdzie nie zakładać sufitów napinanych?
Przede wszystkim w pomieszczeniach nieogrzewanych nie montujemy sufitów napinanych. Niskie temperatury (poniżej 5 stopni Celsjusza) źle wpływają na powłokę, która twardnieje i robi się sztywna. Z tego też powodu nie zalecamy montażu na zewnątrz. Jeśli w kuchni jest słaby wyciąg nad kuchenką gazową to gaz unoszący się do góry zawiera cząsteczki tłuszczu i jeśli na folii jest zamontowany sufit w połysku to wraz z upływem czasu może ulec zmatowieniu. Podobnie z paleniem papierosów pod białą powłoką – substancje smoliste powodują żółknięcie np. białej powłoki.
Jak rozmieścić halogeny w suficie napinanym?
Wbrew oczekiwaniom jest to dość prosty zabieg przeprowadzany przez montażystę. Ilość i rozmieszczenie punktów świetlnych zależy od klienta i oczekiwań co do ostatecznego wyglądu całego pomieszczenia.
Jak długo sufity napinane są dostępne na rynku?
Na świecie minęło pięć dekad. W Polsce sufity napinane obecne są już od trzydziestu lat. Produkt na rynek wprowadziła francuska firma Barrisol, ale rozwój i popularność sufitów w Polsce to dokonanie Altezy a przede wszystkim organizowanymi od lat szkoleniami dla wykonawców. Aktualnie ponad 2000 firm posiada certyfikaty specjalisty od zakładania sufitów napinanych. Przełożyło się to znaczny wzrost dostępności usługi w polskich mieszkaniach i domach w ostatnich latach.
Czy folie zakładane w domach różnią się od tych zakładanych w galeriach, czy kinach?
Nie. Jest to ten sam produkt o takich samych właściwościach.
Czy folia przepuszcza parę wodną?
Tak. Folia „oddycha” a ilość pary wodnej, która może przejść przez m.kw folii w ciągu doby to 50 gram. Jest to istotne w łaźniach i saunach mokrych, domowy prysznic nie wpłynie na wilgotność nad folią.
Czy sufit napinany nadaje się do łazienki?
Jak najbardziej sufit napinany może być montowany w łazienkach. Para wodna przy użytkowaniu prysznica nie jest szkodliwa dla sufitu napinanego. Po kąpieli wystarczy łazienkę przewietrzyć, by pozbyć się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Ważną rolę odgrywa również zastosowany materiał – folia PVC z której wykonany jest sufit nie chłonie wody, stąd ryzyko pojawienia się pleśni jest niewielkie.
Jakie są rodzaje sufitów napinanych?
Najpopularniejszym typem sufitu napinanego jest folia błyszcząca, która może występować w różnych kolorach. Efekt błyszczącego sufitu doskonale komponuje się w nowoczesnych wnętrzach. Innym rodzajem folii jest folia matowa/satynowa, która gwarantuje uzyskanie efektu standardowego, gładkiego sufitu. Od pewnego czasu sufit jest traktowany jako piąta ściana, którą można dowolnie dekorować i aranżować. W pałacowych wnętrzach za element dekoracyjny możemy uznać kryształowy lub porcelanowy żyrandol pokaźnych rozmiarów. W przypadku nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji doskonałym rozwiązaniem jest sam sufit. Producenci sufitowych folii oferują całą gamę kolorystyczną występującą w macie, półmacie, satynie i połysku. Ponadto istnieje możliwość zamówienia sufitu napinanego z wybraną grafiką lub zdjęciem. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku pomieszczeń bardzo wysokich, jakie spotykamy w starym budownictwie, a także wszędzie tam, gdzie kłopotliwe skosy sufitu, które zamiast zdobić — szpecą. Sufit napinany jest doskonałym uzupełnieniem oryginalnych aranżacji. W Polsce wciąż najpopularniejsze sufity napinane to te na wysoki połysk wyglądające niczym lustrzana tafla często subtelnie podświetlona taśmami LED. Jest to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Biały lub popielaty sufit w połysku szybko nie wyjdzie z mody i będzie pasował do każdej aranżacji, tym bardziej że jest to materiał, który można demontować, czyścić i zakładać ponownie.
Czy sufit napinany można montować na zewnątrz?
Nie zalecamy montażu na zewnątrz ze względu na różne warunki atmosferyczne (silny wiatr, niska temperatura) oraz ewentualną obecność zwierząt (np. ptaki).
Jak dbać o sufit napinany? Jak czyścić sufit?
Sufit napinany nie wymaga żadnej dodatkowej pielęgnacji. Materiał, z jakiego został wykonany jest antystatyczny tzn. nie przyciąga drobin kurzu. W momencie przypadkowego powstania zabrudzenia sufit można umyć za pomocą wody i mikrofibry, ewentualnie płynami do szyb na bazie alkoholu bez dodatku barwników.
Masz więcej pytań dotyczącą sufitów napinanych? Z chęcią na nie odpowiemy!
Zapraszamy do kontaktu: 730-005-707 lub biuro@alteza.pl